قالی پلاس یک بازارگاه آنلاین هست که ما از طریق اون شما رو به خانه ها، کارگاه ها و سیاه چادرهای قالیباف های شهری، روستایی و عشایری ایران می بریم تا بتونید با هنرمند ترین و حرفه ای ترین قالیباف های ایرانی ارتباط برقرار کرده و مستقیم از اون ها خرید کنید. علاوه بر این می تونید فرش مورد علاقه خودتون رو به اون ها سفارش بافت بدید و صاحب، یک دستبافته بی نظیر، خاطره انگیز و ماندگار بشید.

اما اگه علاقه مندید بدونید داستان شکل گیری قالی پلاس چیه و چی شد که راه افتاد با من همراه بشید.

من سید مصطفی حسینی هستم یکی از علاقه مندان فرش دستباف ایرانی. من در شهر مشهد متولد شدم اما اصالتا اهل شهر درود هستیم که یکی از مناطق ییلاقی و با صفای اطراف مشهد به شمار میره. پدر بزرگم طراح قالی بود و چندین کارگاه قالی بافی داشت. اون سال های زیادی رو در شهر درود به طراحی و تولید فرش مشغول بود اما مثل خیلی های دیگه سال های آخر عمرش این هنر رو کنار گذاشت و به کشاورزی مشغول شد و می تونم بگم یکی از مهم ترین دلایلش هم این بود که دیگه تولید فرش، اقتصادی نبود و درآمد مناسبی نداشت. 

سال ها از فوت پدربزرگ گذشته بود و من با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه فارغ التحصیل شده بودم و کسب و کاری رو در حوزه تجارت الکترونیک شروع کرده بودم. اون روزها اصلا به قالی و قالیبافی فکر نمی کردم و شاید تنها چیزی که از قالیبافی هنوز در ذهنم باقی مونده بود خاطره های خوش دوران کودکیم بود. زمانی که تابستون ها با برادرم به درود می رفتیم چند روزی مهمان پدربزرگ و مادر بزرگ و عمه می شدیم و به دور از دغدغه درس و مدرسه، با بازی و تفریح در باغ های با صفای درود صبح رو به شب می رسوندیم. اون موقع ها قالی بافی هنوز رونق داشت. یادمه یکی از اتاق های خونه عمه کارگاه قالیبافی بود و ما صبح ها با سر و صدای پرنده ها که با صدای دفه زنی قالیباف ها و نغمه نقشه خوانی عمه پشت دار قالی همراه می شد از خواب بیدار می شدیم. بارها با کنجکاوی به دنبال رمزگشایی از جمله هایی که عمه می خوند بودیم: شش و چارتا لاکی‌ سورمه پیش آمد دوغی پیش رفت‌ ...  و در نهایت هم نا امید از درک جمله ها مشغول بازی های کودکانه خودمون می شدیم.

 فکر می کنم سال 95 بود که یک روز خیلی اتفاقی دوباره گذارم به بازار فرش مشهد افتاد و فرصتی پیش اومد تا چند دقیقه ای با یکی از دوستانم که در زمینه تولید فرش دستباف فعالیت می کرد گپ و گفتی داشته باشیم و در مورد اوضاع و احوال نابسامان فرش دستباف ایران صحبت کنیم. بعد از اون روز بود که کم کم به فکر افتادم چطور می تونم از چیزهایی که در مورد تجارت الکترونیک یاد گرفتم برای کمک به بهبود وضعیت فرش دستباف ایران استفاده کنم. مدت ها فکر کردم و با افراد مختلفی از جمله بافنده ها که مهم ترین بخش زنجیره تولید فرش دستباف هستن گفتگو کردم.

من متوجه شده بودم یکی از مهم ترین مشکلات بافنده ها و تولیدکننده ها دستمزد و سود پایین بود که باعث شده بود عده زیادی از قالیباف های هنرمند ما مثل پدربزرگ خودم این حرفه رو رها کنن و برن دنبال کارهای دیگه. اونهایی هم که هنوز مشغول به فعالیت بودن برای بازاریابی و فروش محصولاتشون با مشکلات زیادی مواجه بودن و بعضا مجبور می شدن حاصل دسترنج خودشون رو با قیمت های پایین به واسطه ها بفروشن. این در حالی بود که ضعف در بازاریابی و برندسازی فرش دستباف ایرانی هم در داخل کشور و هم در سطح دنیا در کنار تحریم های سخت یکی از مشکلات کلان حوزه فرش دستباف کشور به شمار می رفت که باعث کسادی بازار قالی شده بود. خلاصه اینکه بعد از دیدن همه این مشکلات و ضعف ها به دنبال راه حل گشتم تا اینکه در نهایت ایده قالی پلاس متولد شد و با همکاری یک جمع حرفه ایی تونستیم کار رو شروع کنیم.

قالی پلاس فرشی رو از قالیباف ها نمیخره تا به شما بفروشه بلکه قالیباف های هنرمند و حرفه ای رو شناسایی میکنه و اونها رو با دنیای دیجیتال آشنا میکنه و بهشون کمک میکنه تا محصولاتشون رو بدون واسطه بدست شما برسونن

قالی پلاس بر کیفیت محصولات بافنده ها نظارت می کنه تا مطمئن بشه فقط بهترین ها بدست شما می رسه


مقایسه 0